Az alternatív rock története
"A rock az a dolog, ami mindenkiben benne él, csak meg kell találni magunkban!" /Chester Bennington/
Ezen a héten tovább dübörög a rock téma a Steven’s-nél, viszont most egyik műfajára, az alternatív rockra fogunk összpontosítani. Kicsit jobban bele ássuk magunkat a stílus kialakulásában.
Mi is a sztori?
Maga a műfaj több irányzatban is fellelhető. Találkozhatunk alternatív rockkal, de poppal, countryval, metallal is például. Az alternatív rock születése a 80-as évekre tehető, ugyanakkor a 90-es években lett jobban elterjedve csupán. Ez a műfaj is több előzmény műfajból tevődött össze, melyek közt a grunge, Britpop, indie és rock az említendő műfajok. Ezen műfajok legfontosabb kapcsolata a punk rock stílusára való építkezés, és ez a műfaj is alapozta meg ezek előtt az utat még a 70-es években. További kapcsolat a punk rock műfaja felé, hogy az ebből a műfajból született undergrand stílust képviselő rockegyütteseit alternatív rock műfajába sorolták a 80-as évek folyamán.
Műfajmeghatározás változásai
Mint fentebb olvashattátok, az alternatív rock a 90-es évektől lett erősebben a köztudat része. Ehhez kapcsolván a pontos, ma is használt elnevezése is az 1990-es években született meg. AZ USA-ban például a „collage rock” meghatározást aggatták a stílusra, míg a britek az „indie” kifejezést használták. Stílusként való használata pedig 1985-től jegyezhető fel, ekkor ugyanis már alműfajokra való utalásként is használatos volt ahelyett, hogy arra utalt volna, miszerint az előadók független lemezkiadóknál adatták ki zenei műveiket. Mindez a 90-es években változott meg, amikor az indie rock kifejezés a független kiadókkal való munkát jelentette, és elszakadt az „indie rock” az alternatív rock meghatározástól.
Pénz és siker
(Nirvana)
Kezdetekben a stílus megszemélyesítő együtteseket csupán kisebb, független lemezkiadók vették szárnyaik alá, keveseknek adatott meg a nagy hírnév és bevétel lehetősége. Nagyobb, nevesebb rádiókban sem volt fellelhető a stílus, csupán iskolai rádiókban játszották az alternatív rock stílusú számokat. A műfaj áttörését leginkább a Nirvana 1991-es Nevermind albuma sikerével teszik egyenlővé. A rockzenébe visszatért az egyszerűség, az emberiség, természetesség. A gunge- és a Britpop-mozgalom által pedig a ma is használatos megnevezésével az alternatív rock a köztudatba robbant és megannyi együttessel robogott a siker felé. Ennek tudatában pedig kijelenthetjük, hogy a mainstream kultúra pénz orientáltá válása alakította sikeres műfajjá. Mint a legtöbb zenekar esetében, úgy az alternatív rock együttesei is kisebb klubokban, bárokban léptek fel és küzdötték magukat előrébb az ismertségbe és sikerre vágyásukkal, amiben pedig a kisebb lemezkiadók segítségeiben tudtak még reménykedni a 80-as években.
Zenei stílusjegyek
Az alternatív rockdalok általában nem köntörfalaznak, nem tartalmaznak egymásra épülő sablonokat elcsépelt képeket festve. A stílus dalaiban szomorkásabb témákat dolgoznak, mint a rockzenében népszerű társadalmi feszültségek. Káros szenvedélyekről, levertségről, környezetvédelemről, lázadásról és elnyomásról is gyakran szólnak.
A műfaj sajátosságát pedig a The New York Times vetette papírra, melyben kifejtették, hogy a stílus fő jellemzője "mindenekelőtt gitárzene, amely főleg kvint hangközt (power chord-ot) és csilingelő riffeket használ, zümmög és sípol a Larsen-effekttől". Mindez szép és jó, de mit jelent? Az alternatív rock egyfajta egyveleg képez hangzás világában olyan elemekkel, mint twee pop beli zűrzavar, gótikus rock (gothic rock), illetve a brit hatás, ami alatt grunge erőteljes gitár fölérendeltségét, valamint gitárpoppot is értjük.
Magyarország
(Quimby)
Leghíresebb képviselői hazánkban:
- Kispál és a Borz
- 30y
- Heaven Street Seven
- Kiscsillag
- Hiperkarma
- Quimby
- Pál Utcai Fiúk
- Vad Fruttik
- Amorf Ördögök
Néhány ifjú titán:
- Intim torna illegál
- Anna and the Barbies
- Blabla
- Karabély
- Sajnarana
- Pluto
- Galapagos
- Frenk
- Panírozott barikák
(Kispál és a Borz)
Az egyik legnagyobb úttörőnek számító képviselője a stílusnak hazánkban tán a Kispál és a Borz volt, mely 1987-ben Pécsen, majd 2010-ben felbomlott. Utolsó felállásukban Dióssy D. Ákos, Kispál András, Lovasi András tevékenykedett Mihalik Ábel közreműködésével. A zenekar egyik különös alkotása a Csinibaba című filmhez készült zenei albumuk.
Mellettük még kiemelném másik már öreg motorosnak számító egyik kedvenc éllovas együttesemet, a Quimby-t is, mely a fentihez hasonlóan színtén számos elismerésben részesült már. A stílusra jellemző zenei világot magával ragadó előadással és mesélő szimbolikával jellemezhető szövegvilággal képviselik népzenei elemekkel különlegessé téve. 1991-ben alakult a zenekar Dunaújvárosban, és a mai napig egy kisebb szünettel, de aktív az együttes. 1998-ban elnyerték az év együttese díjat, később pedig számos elismerést gyűjtöttek még be hazai pályán.
Külföldi erők
- Imagin Dragons
- Nirvana
- Artic Monkeys
- Linkin Park
- Red Hot Chili Peppers
- R.E.M.
- Muse
- The Crue
- Foo Fighters
- Green Day
- Nickelback
- Walk the Moon
Természetesen a listák végtelenek lehetnének. Nektek kik a kedvenceitek? Írjátok meg kommentben :)