A rock egy könnyűzenei műfaj. Olyan gyűjtőfogalom, amelynek rengeteg ága különböző stílusok fúziójából áll.
A rockzene a II. világháborút követő politikai feszültségek korában tört utat magának. A rock legkomolyabb társadalami hatása, hogy megnövelte a szakadékot a háború után felnövő tinédzserek és szüleik között, hiszen ez a zene az ő életérzésüket adta át. A rock mindig a lázadást és a nem beletörődést szimbolizálta és szimbolizálja ma is. A zenei megújulást az öltöködési stílus és a teljes viselkedéskultúra megváltozása követte. Leggyorsabban az Egyesült Államokban terjedt el, majd Nagy-Britannia után egész Európában, végül a '60-as évek végére az egész világot meghódította.
Zenei jellemzői:
A rockzene hangzását meghatározza az elektromos gitár alkalmazása. A rockban az elektromos gitárt általában basszusgitárral kísérik, valamint dobfelszereléssel, ami magában foglal különböző dobokat és cintányérokat. A három alapvető hangszer gyakran kiegészül billentyűs hangszerekkel is. A rock tradicionális felállása a quintett, ahol szerepel egy énekes, egy szólógitáros, egy ritmusgitáros, egy basszusgitáros és egy dobos, néha billentyűs illetve egyéb hangszeres.
Magyarországi elterjedése
A diktatúra viszonyai között nem volt lehetőség a nyugati lázadó stílus átvételére, viszont a hazai rockegyüttesek szolidabb formában ugyan, de szintén rendszerellenes kritikát hangoztattak. Már a '60-as években kezdtek feltűnni az amerikai stílust követő énekesek, de őket még kordában tudta tartani a cenzúra. Akkoriban tűnt fel például Kovács Kati, akit „üvöltözésnek” titulált előadásmódja miatt egy tehetségkutató műsorból is kiraktak. A korai magyar undergroundban a '80-as évek elején megjelenő Beatrice együttes ment a legmesszebbre: a diszkó stílusból érkezett együttes hamarosan átvette a punk néhány külsőségét és botrányos viselkedésükkel és szövegeikkel ők vívták ki legjobban az államhatalom ellenszenvét. A Hobo Blues Band, a P. Mobil és a Beatrice alkotta a „fekete bárányoknak” nevezett csoportot, amely úgyszólván tiltólistára került a Kádár-korszakban. A '80-as évek közepén megjelent a Pokolgép és az Ossian nevű zenekar, akik már a heavy metal képviselői voltak.
1989 végén megjelent az egyik legnépszerűbb rockegyüttese, a Tankcsapda, amely az 1990-91-es években robbant be a köztudatba, és felkavarta az állóvizet a rockzenei életben.
A rock zene stílusai
- Hard rock
- Heavy metal
- Progresszív rock
- Pszichedelikus rock
- Punk rock
- Dzsesszrock