A mai cikkünkben egy szívemhez nagyon közelálló zenei stílusról, a visual keiről olvashattok. A visual kei a japán zene egyik alműfaja, a stílusirányzatokon belül a visual kei, hagyományosan átírva ヴィジュアル系 , röviden V-kei (V系) hovatartozása erősen vitatott. A J-rock azaz a japán rock zene merőben eltér a megszokott európai és amerikai dallamoktól, és számtaan irányzatra bontható szét, ezek egyike a visual kei. A visual kei tökéletes példája annak, amiről már zenetörténet cikkünkben is írtam, a zene nem választható el a stílustól, a visual kei öltözködés, a hajviselet a japán divatban ma is meghatározó szerepet tölt be. A visual kei zenészek férfi képviselőire jellemző egyfajta andrögünitás, az sem ritka, mikor női ruhákban állnak fel a színpadra.
Visual kei, mint stílus
Mielőtt kitérnénk a zene történetére, tekintsük át egy kicsit, milyen is a visual keivel azonosított divat!
Rock és punk bandákat idéző ruházat jellemzi, kedveltek a sötét színek, de a stílust képviselő bandatagoknál sokszor előfordulnak viktoriánus kori ruhaköltemények, egészen extrém bőr ruhák, tollak, szegecsek. A legtöbb banda kinézetét a kreatív ruhák jellemzik. Tupírozott haj, erős smink, piervcingek, kontaktlencsék jellemzik a stílus követőit. Vegyítik a japán kreativitást a punk, goth, alternatív divat világával. Ha hasonlítani kellene valamihez, kicsit a Glam rock világát idézi, de attól mégis sokban eltér. A visual kei tehát kreatívan ötvözi a stílusokat, hozzátéve ahhoz a viselők saját kreativitását. Ez az öltözködési mód segít az embereknek, hogy kifejezhessék magukat. Nem riadnak meg a különböző színektől sem, de az öltözködés meghatározója mégis a fekete és a sötét színek. Japán kifejezetten híres a különleges öltözködésről, az európaiak számára szinte érthetetlen ruháikról. A visual kei is valami ilyesmi. Harajukuban járva az ember találkozhat talpig feketébe öltözött, kissé ijesztő, illetve talpig rózsaszínt hordó, mindenféle csattokkal és lógókkal felszerelkezett alakokkal is.
A visuel kei jellemző díszítőelemei a csipkék, csíkok,kockás minták, koponya minták, keresztek, pentagrammok, fűzők, kedveltek a lezserebb fazonok, a magastalpú cipők, bakancsok, festett haj és ritka olyan ember a stílusban, akinek nincs legalább egy piercingje. A japán szubkultúrában a tetoválás főként a yakuzákkal volt kapcsolatba hozható, de ahogyan Japán egyre nyitottabb mindenre, ami a tengerentúlról jön, mostmár nem ritka az sem, ha rengeteg tetoválásuk van a zenészeknek, a stílus követőinek.
Nehéz megragadni a visualkei stílus lényegét, így nézzük meg pár képen keresztül, mik jellemzőek a stílusra!
Ezek a sminkek, a kontaktlencsék a legjellemzőbbek a visual keire. A smink szinte mindig fekete, valamilyen más, jellemzően a ruhával vagy a hajjal megegyező színnel kombinálva. A különleges színű (a japánok fekete szemekhez vannak szokva, így akár egy kék is különleges a számukra) kontaktlencsék alapkellékei a sminkeknek. A képen látható ex. morrigan bandán pedig a visuel kei öltözködés figyelhető meg. Ezzel az alapvetően sötét kinézettel szemben egy másik példa, hogy a stílusnak csak a képzelet szabhat határt, a Gifen Emiru (ex. aicle) láthetó, aki már sokkal színesebb képviselője a stílusnak.
A stílus korai képviselői még sokkal kuszábban néztek ki, mint amilyen napjainkban, a DIR EN GREY egy 2004-es fotóján például nagyon jól megfigyelhető, hogy egy bandán belül milyen sokféleképpen öltözködtek, illetve, hogy 15 évvel ezelőtt sokkal jobban látszottak a más stílusoktól "lopkodott" jegyek.
A modellen megfigyelhetőek a visual kei jellegzetességei. A kereszt minta, a nyakkendő, az arról lelógó láncok, a kockás szoknya és még csipke is van az öltözékén. Emellett egy kesztyűt is visel, a kiegészítők pedig nagyon fontosak ebben az öltözködésben.
A jellegzetességek a MEJIBRAY bandánál is megfigyelhtőek.
Zene
Ahogyan már említettem, a visual kei, ha zenei stílusokat kellene összehasonlítani, leginkább a glamrockhoz hasonlítható. De a zenében gyakran megjelennek punk, goth, grunge, alternatív rock, glam rock, elektronikus jegyek is. A rengeteg stílus izgalmas egyvelegéből, és azok alakítgatásából jött létre a visual kei.
Kezdetek
A visual kei az 1980-as években indult el térhódító útjára. A legkiemelkedőbb, a visual kei alapítójának az X-JAPANT tartják, akik ugyan már többször szüneteltek ugyan, de azóta is együtt zenélnek. Emellett jelentős úttörői voltak még a BUCK-TICK, D'erlanger is. 2011-ben Yoshiki, az X Japan dobosa és alapítója így írta le a korai éveiket: „mikor létrehoztuk az együttest, a gond az volt, hogy nem tartoztunk sehova. Nagyon kemény zenét játszottunk, kilónyi smink volt rajtunk, és őrült ruhákat viseltünk. Nem is tartozhattunk sehová. Csináltuk, amit jónak láttunk, és ebből egyszer csak visual kei lett.”
A visual keit a kor nyugati glam-rock, punk és goth előadói ihlették meg. A '90-es évek elejére jaánszerte egyre nagyobb népszerűégre tettek szert a visual kei előadók, a lemezeladások élén pedig japánszerte az X-JAPAN állt. Ekkor az X amerikai karrierre vágyott, de nem bizonyultak annyira sikeresnek a tengerentúlon, mint Japánban.
A kezdeti híres bandák után 1993-2000 között sorra alakultak a visual kei bandák, áa kiadók megteltek, és hatalmas sikernek örvendtek. A korszak legjelentősebb képviselői a DIR EN GREY, Malice mizer, L'arc en ciel, Glay, Pennicilin, Luna Sea. Ebben a korban a köztudatba került a Nagoya kei kifejezés is, amelyet a Nagoya városból kikerült zenekarokra aggattak rá. Ebben az időszakban élte a fénykorát a stílus japánban, amely az X-japan dobosának, az ekkor már producerként tevékenykedő Yoshikinek is köszönhető. A felsorolt bandák majdnem mindegyike még most is aktív, és hatalmas rajongótábornak örvendenek nem csak japánban, hanem a tengerentűlon is.
Neo- visual kei
A 2001-2009 között debütált bandákat tartják a visual kei új hullámának. Ezek a bandák a metálos hangzás felől kissé poposabb felé kacsingattak, de mégis a zene főbb vonalának megmaradt a rockosbb hangzás. 2002-től kezdve a japán visual kei bandák már külföldre is eljutottak, sikerük pedig azóta elismert.
A stílusnak japánban hatalmas kultusza alakult ki, 2011 óta például V-ROCK fesztivált is tartanak, ahol pár napon keresztül a legkiemelkedőbb előadók tartanak koncerteket.
A 2009-es évet követő időszakot az újtraegyesülések korának tartják. Ugyanis sok, a korábbi években feloszlott banda ( többek között az X-japan is ) ebben az évben egyesült újra, és folytatták ott, ahol abbahagyták.
A pop népszerűsége mellett napjainkban a visual kei egyre kevésbbé kedvelt műfaj. A 2002-es időszakot követő folyamatos külföldi turnék, magas lemezeladások már sehol sincsenek. Alig pár banda merészkedik a tengerentúlra, egyre több, a stílust meghatározó együttes oszlik fel napjainkban. De nem kell csüggedni, bőven van utánpótlás. A zene azóta alakulgatott, sokat változott, sokkal tisztább a hangzás, az új bandákra sokkal inkább a metálba nyúló hangzás jellemző, de vannak, akik megmaradtak a simán rockos, kicsit néha elektro, popos benyomást keltő vonalnál is. Rengeteg új banda alakul, ám ugyanannyi oszlik is fel napjainkban. A visual kei nem örvend nagy ismertségnek japánon kívül, és vannak ugyan próbálkozások, de a tengeren túl alakult visualkei bandákból még nem ért el semelyik sem jelentősebb sikereket, világszínvonalú karriert, sőt még csak az országukon belül sem lettek híresek, ám voltak, akik eljutottak japánba és kisebb klubkoncerteket adtak. Hazánkban is van egy-két banda a stílusban, de a magyar rajongótábor igen csekély létszámmal bír, noha már több együttes is megfordult nálunk. Például az egyik leghíresebb, a DIR EN GREY, MIYAVI és a Yoshiki mellett másik nagyon kiemelkedő előadó, Gackt is adott már koncertet hazánkban. Emellett több kisebb banda is megfordult itt.
A visual kei témáit tekintve igen széles palettával rendelkezik. A zenék általában kissé sötétebb hangulatúak, erőszakról, szexről,társadalmi problémákról szólnak, de vannak olyan bandák, akik sokkal könnyedebbre veszik a figurát és például egy-egy számban hamupipőke történetét idézik fel, a szerelem , vágyódás is népszerű az alkotásokban. A szövegek tele vannak metaforákkal, a videókra jellemző, hogy nagyon sötétek, gyakran 18+-os brutális jeleneteket tartalmaznak, de vannak sokkal pörgősebb, aranyos vieók is.Nem ritka a tradícionális japán megjelenés sem. Aki kedveli a rockosabb hangzásvilágot és nem riasztja vissza a japán nyelv szépsége sem, az biztosan talál olyan előadót, bandát, ami megfelel az ő ízlésvilágának is.
Zárásképp pedig készítettem egy lejátszási listát ízelítőnek, ami remélem, hogy segít megérteni, mi is az a visual kei. A lista IDE kattintva érhető el.